603 065 995 661 488 660
Menu
   661 488 660
 603 065 995

Aktualności

dodano: 2023-10-27
Jak zwiększyć wydajność maszyn rolniczych dzięki oponom o odpowiednich parametrach?

Chcąc mieć pewność, że maszyna rolnicza pracuje z maksymalną wydajnością, a jednocześnie jazda nią jest bezpieczna, zadbaj o prawidłowy dobór ogumienia. Od tego, jakie wybierzesz, zależy nie tylko efektywność pracy, lecz także Twój komfort oraz żywotność opon. Zastanawiasz się, na jakie parametry zwracać uwagę podczas poszukiwań? Czytaj dalej, a poznasz odpowiedź!

Opony rolnicze – oto kluczowe kryteria doboru!

Jako główny łącznik ciągnika z podłożem opony spełniają kluczową rolę, są też narażone na znaczne obciążenia i intensywnie eksploatowane. Ich wybór powinien być dostosowany do planowanych prac i terenu, na jakim będą używane:

  • jeśli najczęściej pracujesz w polu, postaw na elastyczne modele, dzięki którym zoptymalizowane zostaną możliwości trakcyjne pojazdu, a gleba nie będzie nadmiernie ugniatana;

  • do jazdy po polach i drogach przydadzą się opony przeznaczone do użytku mieszanego. Dobrze radzą sobie one w różnych warunkach i nie zużywają się zbyt szybko nawet podczas używania na utwardzonej nawierzchni czy asfalcie;

  • na trudne, wyboiste, twarde tereny postaw na ogumienie wykonane z grubej i odpornej na przebicia czy przecięcia gumy, która poradzi sobie nawet na ostrych kamieniach.

Jak wybrać odpowiednie opony rolnicze?

Poszukując opon idealnych, musisz poznać widniejące na nich oznaczenia – można podzielić je na stare i nowe. Dawniej podawano je wyłącznie w calach, na przykład:

  • opony 13 6 38 – to model o szerokości 13,6 cali i średnicy obręczy wynoszącej 38 cali;

  • opony 18 4 38 – tu szerokość ma 18,4 cali, a średnica obręczy również 38;

  • opony 18 4 r34 – w tym oznaczeniu dodatkowo dochodzi litera R mówiąca o strukturze radialnej.

Obecnie odchodzi się od takiego znakowania na rzecz europejskiego systemu ETRTO, który wygląda następująco: opona 710/70 R42, gdzie liczba przed ukośnikiem oznacza szerokość w milimetrach, po ukośniku wysokość ściany bocznej w procentach (w tym przypadku to 70%), R – podobnie jak wcześniej – oznacza strukturę radialną, a ostatnia liczba określa średnicę obręczy wyrażoną w calach.

Do wyboru masz modele radialne i diagonalne. Pierwsze – przykładowo opony 520 70r38 – wpłyną korzystnie na wydajność ciągnika rolniczego wykorzystywanego zarówno w polu, jak i na drodze. Diagonalne mają grubsze ściany boczne, dlatego zalecane są do ciężkich prac, trzeba jednak pamiętać, że mają większy wpływ na glebę i bardziej ją obciążają. Zaleca się je na trudne, wyboiste tereny, ponieważ skutecznie tłumią drgania i wstrząsy.

Ciśnienie w oponach rolniczych – jak dobrać, żeby zwiększyć wydajność pojazdu?

Odpowiedni poziom ciśnienia oponach ma spore znaczenie nie tylko dla ich żywotności, lecz także dla wydajności ciągnika. Należy stosować wartości zalecane przez producenta, można jednak manipulować nimi w zależności od planowanych prac. Na wyboistym terenie i w pracach polowych poleca się nieco obniżyć ciśnienie, jeśli jednak przewożone będą ciężkie ładunki, warto dopompować więcej powietrza (oczywiście w granicach maksymalnej dopuszczalnej wartości), co korzystnie wpłynie na efektywność pracy pojazdu.

Zajrzyj do hurtowni Agro Opony i wybierz odpowiednie modele dla siebie!

Wybierając ogumienie do swojego ciągnika, możesz też rozważyć opony rolnicze bieżnikowane 16.9 28. To ekologiczne rozwiązanie, a modele tego typu mają głębszy bieżnik niż nowe. W hurtowni Agro Opony (https://agroopony.eu/) znajdziesz bogaty asortyment, dzięki czemu z łatwością dopasujesz idealne produkty do indywidualnych potrzeb. Sprawdź już dziś!

logo ALLIANCE logo NOKIAN logo BKT logo TRELLEBORG logo MICHELIN logo BARUM logo CONTINENTAL logo MITAS logo CULTOR logo DAYTON logo BRIDGESTONE logo SEIBERLING logo FIRESTONE logo ROADSTONE logo TIGAR logo HANKOOK logo LAUFENN logo LASSA logo PIRELLI logo KORMORAN logo BFGOODRICH logo KLEBER logo FALKEN logo GOODYEAR logo DUNLOP logo SAVA logo DĘBICA logo ROSAVA logo TAURUS logo GALAXY logo KENDA logo TIANLI logo TITAN logo BANDENMARKT logo SPEEDWAYS logo CEAT logo AUFINE logo WEST LAKE logo GOLDENCROWN logo APOLLO logo GLOBESTAR logo KINGS TIRE logo KABAT logo UNIGLORY
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Przeczytałem i akceptuję Politykę Prywatności

       Szybkie i bezpieczne płatności

AGROOPONY.EU ALL RIGHTS RESERVED
Facebook
Szybki kontakt
Arkadiusz Mielczarek
+48 603 065 995
Marta Bieguniak
+48 661 488 660